ترمینال قم

پایانه مسافربری قم

اگر می خواهید به شهر قم بروید باید به خوبی در مورد ویژگی های ترمینال قم اطلاعات کافی کسب نمایید. شهر قم به عنوان مرکز استان قم شناخته می شود. این شهر در همسایگی استان مرکزی، تهران، سمنان و اصفهان می باشد. شهر قم دارای ترمینال های بزرگ و کوچک است. هر یک از ترمینال هایی که در شهر قم وجود دارند وظیفه اصلی شان جابجایی مسافر به بخش های خاص کشور می باشد. برخی از مهمترین ویژگی هایی که مربوط به ترمینال های شهر قم است را در ادامه معرفی می کنیم.

ترمینال مسافربری قم

پایانه مسافربری قم که در جاده قدیم تهران است را به عنوان ترمینال مرکزی می‌ شناسند. از این ترمینال برای رفتن به شهرهایی مانند تبریز، زنجان، لنگرود، بوشهر و … استفاده می‌ شود. مسیرهای ورودی متفاوتی در این ترمینال وجود دارند. مینال مرکزی که در شهر قم وجود دارد را به عنوان مهمترین ترمینال این شهر می شناسند. سفرهایی که مربوط به استان های متفاوت کشور ایران است در این ترمینال انجام می‌ شود. ترمینال فدک به عنوان یکی دیگر از ترمینال های شهر قم شناخته می شود. این ترمینال در ضلع غربی میدان شهر قرار گرفته است. پایانه مسافربری فدک وظیفه اصلی اش جابجایی مسافران در قسمت غرب و جنوب کشور می باشد. سفرهایی که در ترمینال فلک انجام می شوند به وسیله اتوبوس هایی هستند که برای مقاصد گوناگون به شهر تهران می روند. هر یک از اتوبوس ها در ترمینال فدک به طور کامل توقف نمی کنن.

تاکسی های بین شهری برای مقاصد متفاوت مانند اصفهان و اراک در پایانه مسافربری قم خدمت رسانی می نمایند. دیگر از ترمینال هایی که در شهر قم قرار گرفته است ترمینال ۷۲ تن می باشد. از این ترمینال برای شهر های متفاوتی مانند تهران کرج و کاشان سرویس های زیادی وجود دارد. این سرویس ها شامل اتوبوس های مسافربری و تاکسی های بین شهری هستند. ترمینال 72 تن به صورت گروهی مسافران را سوار می کند. قانون خاصی در ترمینال برای سوار کردن مسافر به وجود ندارد. در این ترمینال توقف کامل اتوبوس انجام نمی ‌شود. برای دسترسی پیدا کردن به این ترمینال باید با استفاده از تاکسی به ترمینال بروید. امکانات این ترمینال مانند ترمینال فدک نیست.

امکانات رفاهی ترمینال

امکانات ترمینال قم به دلیل تردد بالای مسافر مناسب می باشد. دفاتر نمایندگی، فروشگاه، سکوی سوار و پیاده شدن مسافر، دفاتر شرکت های مسافربری، سرویس بهداشتی، سالن انتظار، نمازخانه و … به عنوان امکانات ترمینال شناخته می‌ شوند. شما می توانید از دستگاه‌ های خودپرداز، فضای سبز و غرفه های فروشگاهی ترمینال مرکزی قم استفاده کنید. در صورت نیاز به هریک از این امکانات بهتر است که به سالن انتظار ترمینال مراجعه نمایید تا از آنها استفاده نمایید. در ترمینال ۷۲ تن و در ترمینال فدک امکانات کمتری به کار گرفته شده اند. در واقع به دلیل توقف نکردن مسافرین در این ترمینال ها امکانات زیادی برای آنها در نظر گرفته نشده است.

مقاصد ورودی و خروجی ترمینال

برای استفاده از خدمات پایانه مسافربری قم باید به خوبی در مورد مقاصد ورودی و خروجی ترمینال اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. به طور کلی باید به خوبی بدانید که ترمینال مرکزی مسیرهای ورودی و خروجی متفاوتی دارد. هر یک از این مسیرها را شما می توانید در وب سایت رزرو اینترنتی بلیط مشاهده کنید. از ترمینال مرکزی می‌توانید به شهر همدان، مراغه، خرمشهر، تنکابن، کرمانشاه، تهران ترمینال جنوب، شیراز، تبریز و … بروید. همچنین از شهرهای رشت، آستانه اشرفیه، بندرعباس، همدان، خرم آباد، شاهرود و … به این ترمینال سرویس های زیادی وجود دارد. در ترمینال فدک مسیرهای متفاوتی که مربوط به قسمت جنوب استان می باشد قرار گرفته اند. از طریق این ترمینال می توانید به شهر اراک، اصفهان، نجف آباد، بروجرد و بوشهر بروید. در ترمینال ۷۲تن سرویس های متفاوتی برای تهران، کاشان و کرج وجود دارند.

شرکت‌های مسافربری قم

در ترمینال قم شرکت های مسافربری زیادی جابجایی مسافران را بر عهده دارند. شرکت مسافربری پیک صبا، ایران پیما، همسفر، آریا سفر، بیتا، میهن نور، جهان گشت و … به عنوان مهمترین شرکت ‌هایی هستند که در ترمینال مرکزی قم فعالیت می کنند. در ترمینال فدک و ۷۲ تن می توانیم اتوبوس های متفاوتی را مشاهده کنیم که هر یک از آنها به عنوان اتوبوس بین راهی، مسافر سوار می کنند. به طور کلی اگر می خواهید رزرو بلیط خود را از طریق ترمینال شهر قم انجام دهید باید بدانید که رزرو بلیط در ترمینال مرکزی انجام می شود. در صورتی که می خواهید بدون رزرو کردن بلیط به شهر های متفاوت بروید می توانید به ترمینال فدک و ۷۲ تن مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

راه های دسترسی به ترمینال

از آنجایی که پایانه مسافربری قم در حاشیه شهر قرار گرفته دسترسی به آن آسان می باشد. میزان تردد در جاده قدیم قم تهران بالا است. به همین دلیل برای رسیدن به ترمینال باید زمان بیشتری را صرف نمایید. تاکسی های ویژه و همچنین از تاکسی های آنلاین می توانید برای رسیدن به ترمینال مرکزی قم استفاده کنید. اتوبوس های شهری در منطقه ترمینال مرکزی قم فعالیت نمی کنند. به همین دلیل تنها روش دسترسی پیدا کردن به ترمینال مرکزی تاکسی ها هستند. همچنین برای رفتن به ترمینال فدک و ترمینال ۷۲ تن می توانید از تاکسی های شهری استفاده نمایید. هر یک از تاکسی های شهری شما را به ترمینال ۷۲ تن می برند.

اطلاعات تماس با ترمینال قم 

برای رزرو بلیط اینترنتی قم می توانید با کارشناسانی که در این ترمینال فعالیت می‌ کنند تماس بگیرید. شماره تلفن ترمینال مرکزی قم  02536644030 است. کارشناسانی که در این ترمینال فعالیت می‌ کنند به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی پرسش های شما خواهند بود. ترمینال فدک و ترمینال ۷۲ شماره تلفن ندارند چرا که مسافرین ترمینال به صورت رهگذر هستند.

خرید و رزرو بلیط اتوبوس

برای رزرو بلیط اتوبوس از پایانه مسافربری قم می توانید به صورت اینترنتی اقدام کنید. در صورتی که می خواهید رزرو بلیط اینترنتی پایانه مرکزی شهر قم را انجام دهید سفرتان از ترمینال مرکزی انجام می‌ شود. اما اگر می خواهید بدون رزرو بلیط اینترنتی به شهر های متفاوت بروید می توانید به ترمینال فدک و ۷۲ تن مراجعه کنید. سامانه پیک خورشید ارائه دهنده خدمات خرید بلیط اینترنتی ترمینال مرکزی قم می باشد.

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
موسوی
1 سال قبل

با سلام. در تاریخ 4 خرداد 1402 برای بازگشت از سفر زیارتی قم عازم شیراز بودیم و بلیط اتوبوس اینترنتی تهیه کردیم. محل سوار شدن را ترمینال میدان 72 تن بما معرفی کردند که متاسفانه بسیار بسیار افتضاح و واقعا دور از شان شهر مذهبی قم و زائران بود وقتی هم پرسیدیم بما گفتند ترمینال قم همین است!! در حالیکه الان متوجه شدم ترمینال اصلی اصلا این نبوده! سوال این است که مسافران شهرهای جنوبی کشور و از جمله شیراز لیاقت و شان آنها استفاده از این جایگاه افتضاح و بدون امکانات میدان 72 است؟!! و سایر شهرها باید در ترمینال مجهز قم سوار شوند؟!! همزمان چندین اتوبوس سر میرسید و مسافران بیچاره سرگردان بین اتوبوس ها تردد داشتند و هر لحظه احتمال خطر تصادف آنها وجود داشت!!! نه سرویس بهداشتی و نمازخانه در دسترس بود و نه سالن مناسبی داشت. قدم به قدم هم مثل سایر نقاط شهر قم و پیا ده روهای آن میله های آهنی کاشته بودند و سد معبر برای عبور مسافر با چمدانهای سنگین فراهم کرده بودند!! که این کار فکر نکنم بجز لعن و نفرین و خشم مسافران چیز دیگری برای مسئولین امر به دنبال داشته باشد!!
واقعا جای تاسف است که قم بعنوان مرکز یک استان مهم و مذهبی با آن حجم عظیم زائر از سراسر دنیا، جایگاه سوار شدن به اتوبوس در آن در حد یک روستا هم نباشد!!

موسوی
1 سال قبل

البته ظاهرا این محل به ترمینال فدک معروف است

دکمه بازگشت به بالا