ویزای آلمان

ویزای آلمان

آلمان، با تنوع فرهنگی، تاریخ بی‌پایان و زیبایی‌های طبیعی خیره‌کننده‌اش، یکی از مقاصد محبوب جهانی برای سفر و مهاجرت است. اما به عنوان یک سفرگاه، موفقیت در ورود به این کشور و استفاده بهینه از تجربه سفر، نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و آگاهی از مقررات ویزا آلمان است. در این مقاله، ما به شما راهنمایی‌هایی جامع در مورد فرآیند اخذ ویزا برای آلمان، نوع ویزاها، مدارک موردنیاز و نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید، ارائه خواهیم داد. اگر قصد سفر به این کشور فراوان امکانات داشته باشید و به دنبال اطلاعات به‌روز و مفید برای سفر به آلمان هستید، با ما همراه باشید.

افراد برا اهداف مختلفی تصمیم به دریافت ویزای آلمان می‌گیرند. با دریافت ویزای آلمان می‌توانید برای مدت مشخصی در این کشور اقامت داشته باشید؛ اما قبل از سفر باید تصمیم بگیرید به کدام یک از ویزهای آلمان نظیر ویزای کاری، درمانی، تحصیلی، ازدواج، سرمایه‌گذاری و توریستی نیاز دارید. انتخاب صحیح نوع روادید از وقت و هزینه شما می‌کاهد. چنانچه بتوانید در مدت زمان اقامت موقت خود، اقامت دائم آلمان را دریافت کنید، شهروند این کشور شناخته شده و فرزندانتان می‌توانند در سراسر اروپا تحصیل کنند. در ادامه در خصوص انواع ویزای آلمان و مراحل اخذ آن بیش‌تر صحبت خواهیم کرد.

انواع ویزای آلمان

برای اخذ اقامت موقت یا دائم آلمان چندین نوع ویزا وجود دارد. در ادامه به معرفی هریک از ویزاهای آلمان اشاره خواهیم کرد.

ویزای تحصیلی

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید مدارک زیر را فراهم کنید:

 • دعوت‌نامه پذیرش در یک موسسه آموزشی معتبر
 • گواهی تمکن مالی: شما باید نشان دهید بودجه کافی برای تحصیل و زندگی در آلمان را دارید.
 • مدرک اقامت
 • گواهی‌نامه زبان آلمانی یا انگلیسی
 • بیمه درمانی

دقت داشته باشید پس از دریافت روادید تحصیلی آلمان تنها تا پایان دوره تحصیل خود می‌توانید در آلمان بمانید و بعد از آن باید این کشور را ترک کنید. اینکه آیا می‌توانید وارد دانشگاه‌های آلمان شوید بستگی به کشور مبدأ و شرایط تحصیلی شما دارد.

ویزای توریستی

آلمان یکی از مقاصد پر‌طرفدار است؛ به همین دلیل دریافت روادید آلمان کار آسانی نیست. چنانچه قصد گردش در این کشور را دارید لازم است تا ویزای توریستی آلمان را دریافت کنید. به این منظور به موارد زیر نیاز دارید:

 • پاسپورت: پاسپورت شما باید حداقل تا 3 ماه بعد از اقامتتان نیز اعتبار داشته باشد.
 • تمکن مالی برای هزینه سفر و اقامت
 • ارائه برنامه سفر
 • بیمه درمانی مسافرتی
 • شما باید مدارکی را ارائه دهید که نشان دهد بعد از سفر تمایل بازگشت به کشور را دارید.

ویزای ازدواج

برای دریافت ویزای ازدواج آلمان ابتدا باید ازدواج خود را به طور رسمی ثبت کنید. پس از آن درخواست ویزای ازدواج را به سفارت آلمان ارائه دهید. این سفارت مدارک شما را بررسی خواهد کرد. همچنین این سفارت تایید می‌کند که آیا همسر آلمانی شما از تمکن مالی کافی برای مخارج زندگی برخوردار است یا خیر. سپس ویزایی با اعتبار یک ساله برایتان صادر می‌شود. چناتچه این روادید را برای 3 سال تمدید کنید، پس از آن می‌توانید درخواست اقامت دائم دهید.

ویزای کاری

برای دریافت ویزای کاری آلمان باید چند نکته کلیدی را در نظر داشته باشید. اولین مورد داشتن یک پیشنهاد شغلی تایید شده از طرف کارفرمای آلمانی است. همچنین نیاز است تا صلاحیت و مهارت متناسب با شغلتان را داشته باشید. در برخی از موارد نیاز است تا گوهینامه‌های حرفه‌ای، تجربه کاری و مدارک تحصیلی خود را نیز ارائه دهید. به یاد داشته باشید که دولت آلمان به بازارکار شهروندان خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهد؛ از این رو، باید نشان دهید که شغل شما تاثیر منفی در بازارکار آلمان ندارد. لازم است تا قبل از ورود به این کشور به سفارت آلمان مراجعه و اجازه اقامت در این کشور را دریافت کنید.

ویزای درمانی

چنانچه برای درمان بیماری به آلمان سفر می‌کنید، لازم است تا مدت زمان درمان را تعیین کنید؛ چراکه شرایط دریافت ویزای کم‌تر از سه ماه و بیش‌تر از سه ماه متفاوت است. چنانچه درمان بیماری کم‌تر از سه ماه طول بکشد، نیاز است تا ویزای شینگن آلمان را اخذ کنید. البته اگر کشور شما جز کشورهای جهان سوم باشد نیازی به دریافت این روادید ندارید. دقت داشته باشید اگر درمان بیماری بیش از سه ماه طول بکشد، نیاز است تا ویزای ملی پزشکی دریافت کنید.

ویزای سرمایهگذاری

یکی دیگر از راه‌های اقامت در آلمان دریافت ویزای سرمایه‌گذاری است. این ویزا دو روش دارد:

الف: ثبت شرکت

ب: فعالیت فریلنس

دقت داشته باشید که تنها مورد الف یک روش سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و فعالیت فریلنس بیش‌تر در دسته مهاجرت کاری قرار می‌گیرد.

شرایط اقامت در آلمان

کسانی که قصد اقامت در آلمان را دارند به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند. گروهی به دنبال اقامت کوتاه مدت و گروهی به دنبال اقامت بلند مدت هستند. مدت اقامت کوتاه مدت تا حداکثر ۹۰ روز است؛ اما در اقامت بلند مدت بیش از 90 روز می‌توانید در آلمان بمانید. البته به این منظور باید به دنبال یکی از ویزاهای کاری، تحصیلی و یا ثبت شرکت باشید. برای اینکه بتوانید اقامت دائم آلمان را دریافت کنید باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • اقامت موقت به مدت 5 سال در آلمان
 • دریافت ویزای ازدواج و پس از آن سه سال اقامت موقت در آلمان
 • گوهی‌نامه زبان آلمانی
 • گواهی تمکن مالی
 • تعیین محل اقامت
 • نداشتن سابقه کیفری در آلمان

مدارک لازم برای دریافت ویزا

هنگام درخواست هر یک از ویزاهای آلمان، نیاز است تا مدارک ذیل را ارائه دهید.

 • فرم درخواست ویزا
 • مدارک شناسایی و عکس
 • اصل و کپی مشخصات گذرنامه
 • مدارک وجود بیمه مسافرتی
 • گواهی‌نامه تمکن مالی
 • پرینت تراکنش‌های حساب بانکی در سه ماه گذشته
 • گواهی موقعیت اجتماعی- اقتصادی
 • مدارک مربوط به هدف سفر

دقت داشته باشید که داشتن بلیط رفت و برگشت آلمان برای دریافت روادید و ارائه به سفارت این کشور الزامی است؛ از این رو شما می‌توانید در سایت پیک خورشید بلیط هواپیما آلمان را در کم‌ترین زمان رزرو نمایید.

مراحل اخذ ویزا

برای اینکه بتوانید هر یک از ویزاهای آلمان را دریافت کنید، باید مراحل زیر را طی نمایید.

 1. ابتدا نیاز است تا نوع ویزای مورد نیاز خود اعمم از توریستی، کاری، دانشجویی، سرمایه‌گذاری وغیره را تعیین نمایید.
 2. سپس در خصوص شرایط دریافت ویزای انتخابی خود تحقیق کنید و مدارک لازم را جمع آوری کنید
 3. از اعتبار پاسپورت خود مطمئن شوید. همچنین چک کنید صفحه خالی برای مهر روادید داشته باشد.
 4. فرم درخواست ویزا را با دقت پر کنید و برای ارائه فرم و مدارک یک وقت در سفارت آلمان رزرو کنید.
 5. بعد از ارائه مدارک و مصاحبه در سفارت، هزینه ویزا را پرداخت نمایید.

فراموش نکنید که روند دریافت ویزا در سال‌های مختلف تغییر می‌کند؛ به همین دلیل بهترین راه برای اطلاع از مراحل اخذ ویزا و مدارک مورد نیاز مراجعه به سفارت آلمان در کشور شما است.

هزینه اخذ ویزا

نوع ویزا، سن و مدت زمان اقامت شما تاثیر مستقیمی روی هزینه اخذ ویزای آلمان دارد. اما در تمامی حالت‌ها باید دو نوع هزینه پرداخت کنید. قسمتی از این هزینه مربوط به بررسی و اخذ روادید و قسمتی مربوط به کارهای جانبی اعمم از انگشت نگاری، ترجمه مدارک وغیره می‌باشد. برای اطلاع از هزینه دقیق ویزای آلمان به سایت رسمی سفارت آلمان مراجعه کنید.

سفارت آلمان

دولت جمهوری فدرال آلمان دارای سفارت رسمی است. این سفارت وظیفه دارد روابط بین دو کشور را بهبود بخشد. برای دریافت روادید لازم است تا به این سفارت که در خیابان فردوسی شهر تهران واقع شده است، مراجعه نمایید. همچنین برای مشاهده دقیق مدارک لازم جهت اخذ ویزا آلمان می‌توانید به سایت رسمی این سفارت مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا