ویزای کانادا

ویزای کانادا

برای شرکت در یک کنفرانس علمی در کانادا، تحصیل، درمان، یا حتی گردشگری، نیاز به دریافت ویزا دارید. نوع ویزایی که شما باید درخواست کنید، به هدف سفر شما بستگی دارد. اگر قصد دارید به عنوان گردشگر به کانادا بروید، باید ویزای توریستی کانادا را درخواست کنید. اگر هدف شما تحصیل در کانادا است، باید به دنبال ویزای تحصیلی بگردید و اگر به کانادا جهت درمان می‌روید، باید ویزای درمانی را دریافت کنید. همه این انواع ویزاها شرایط و مراحل متفاوتی برای دریافت دارند. بنابراین، مهم است که اطلاعات دقیقتری در مورد نوع ویزای مورد نیاز خود داشته باشید. در این مقاله، ما به شما در مورد انواع ویزای کانادا، شرایط اقامت، و مراحل درخواست ویزا به صورت دقیقتر توضیح می‌دهیم.

برای حضور در یک کنفرانس علمی، سفر توریستی به کانادا، تحصیل و یا درمان در کانادا نیازمند دریافت ویزا هستید. چنانچه با هدف گردشگری به این کشور سفر می‌کنید، باید ویزای توریستی کانادا را دریافت کنید. این در حالی است که اگر هدف شما کار در این کشور باشد، باید به دنبال ویزای کاری کانادا باشید. شرایط دریافت هر یک از ویزاهای کانادا متفاوت است؛ به این منظور لازم است تا اطلاعات بیش‌تری در این خصوص داشته باشید. در ادامه انواع ویزای کانادا، شرایط اقامت و مراحل اخذ روادید کانادا را توضیح خواهیم داد.

انواع ویزای کانادا

چنانچه قصد سفر به کانادا را دارید، باید روادید این کشور را تهیه نمایید. در ادامه دسته بندی از ویزاهای کانادا را مطالعه خواهید کرد.

ویزای تحصیلی

نوعی از ویزاهای کانادا، ویزای تحصیلی است. جالب است بدانید این ویزا شرایط سنی ندارد و حتی در مقطع ابتدایی نیز می‌توان ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرد. برای دریافت روادید تحصیلی دانشجویی نیاز است تا مدارک ذیل را ارائه دهید.

 • نامه پذیرش موسسه آموزش عالی یا دانشگاه
 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت
 • مدرک آخرین مقطع تحصیلی
 • گواهی‌نامه تمکن مالی
 • مدرک زبان
 • گواهی عدم سوء پیشینه

ویزای توریستی

با این نوع از روادید اقامت موقت خواهید داشت. چنانچه قصد اقامت دائم در این کشور را داشته باشید، در این مدت می‌توانید مقدمات مهاجرت خود را فراهم کنید. ویزای توریستی کانادا به سه دسته ویزا سینگل، ویزا مولتیپل و سوپر ویزای کانادا تقسیم بندی می‌شود. منظور از ویزای سینگل، اجازه یک بار ورود به خاک کانادا است. کسی که این نوع از ویزای توریستی را گرفته است، مقید است در مدت زمان معینی به کشور خود بازگردد. ویزای مولتیپل تا 5 سال معتبر است و می‌توانید چندین بار وارد کانادا شوید.

ویزای ازدواج

شاید یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت کانادا ازدواج باشد. البته باید بدانید که کانادا به طور دقیق مدارک ازدواج را بررسی می‌کند، پس به فکر ازدواج صوری یا ساختگی نباشید. برای گرفتن روادید ازدواج باید 18 سال به بالا باشید و با فردی که اقامت دائم کانادا را دارد ازدواج کنید. همچنین باید سلامت پزشکی شما تایید شود. دقت داشته باشید حتی بعد از ازدواج با یک شهروند کانادایی، بلافاصله نمی‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید. بلکه نیاز است حداقل 3 سال در کانادا اقامت داشته باشید.

ویزای کاری

برای دریافت روادید کاری کانادا دو راه دارید؛ در روش اول باید یک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای کانادایی داشته باشید تا بتوانید ویزای کاری کانادا را دریافت کنید. روش دوم اجازه کار پس از تحصیل در این کشور است. دانشجویانی که در کانادا تحصیل کرده‌اند می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیل خود ویزای کار آزاد کانادا را دریافت کنند. شرایط دریافت ویزای کار آزاد پس از تحصیل کانادا به شرح ذیل می‌باشد.

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • فرد باید در هر ترم دانشجو تمام وقت باشد.
 • در دست داشتن نامه‌ای از طرف مرکز آموزش عالی
 • داشتن بیمه سلامت
 • انجام معاینه پزشکی

ویزای استارت‌ آپ

مزایای ویزای استارت آپ کانادا آن را نسبت به سایز ویزاهای این کشور منحصربه‌فرد کرده است. برای اخذ اقامت دائم به کمک ویزای استارت آپ تنها نیاز به 2 سال دارید. این در حالی است که در سایر ویزاها این زمان بیش‌تر است. با گرفتن این ویزا آزاد هستید در هر استانی زندگی کنید. همچنین محدودیت سنی ندارد. با روادید استارت آپ می‌توانید همراه با اعضای گروه 5 نفره خود به این کشور سفر کنید.

شرایط اقامت در کانادا

برای اخذ اقامت کانادا روش‌های متعددی وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به مهاجرت از طریق ویزای ازدواج، مهاجرت از طریق ویزای استارت آپ، مهاجرت از طریق ویزای کاری وغیره اشاره کرد؛ اما تمامی این روش‌ها برای اقامت موقت است و برای اقامت دائم نیاز است تا مدت زمانی را در این کشور اقامت داشته باشید. چنانچه حداقل یک دوره 730 روزه از یک دروه 5 ساله را در کانادا اقامت داشته باشید، می‌توانید به اداره شهروندی کانادا مراجعه کرده و درخواست اقامت دائم دهید. دقت کنید تا زمانی که شهروندی از کانادا نباشید نمی‌توانید از همه امکانات این کشور استفاده کنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزا

برای دریافت ویزای کانادا شما نیاز به مدارک شناسایی و اسنادی دارید. تعدادی از این مدارک برای همه ویزاهای کانادا یکسان است. برخی از این مدارک عمومی عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • اصل و کپی مدارک شناسایی
 • عکس ۳.۵×۴.۵
 • تکمیل فرم‌های درخواست ویزا
 • مدرک اثبات محل اقامت
 • گواهی‌نامه تمکن مالی
 • مدرک زبان
 • فیش واریزی هزینه ویزا

مراحل اخذ ویزا

بسیاری از افراد تصور می‌کنند تنها راه اخذ ویزای کانادا مراجعه حضوری به سفارت است؛ اما با شیوع ویروس کرونا ثبت درخواست به صورت آنلاین نیز امکان پذیر شده است. در ادامه در خصوص مراحل اخذ روادید بیش‌تر توضیح داده‌ایم.

 • ابتدا مشخص کنید به چه نوع ویزایی نیاز دارید؛ انتخاب نوع ویزای اشتباه مسیر اخذ ویزا را سخت و طولانی خواهد کرد.
 • دولت کانادا در سایت خود فرم‌ها و آزمون‌هایی را قرار داده است. با پاسخ به آزمون‌ها فدرال می‌سنجد که آیا شما شایستگی دریافت ویزا را دارید یا خیر.
 • پس از سنجش شایستگی فرم‌های موجود در سایت فدرال را برای درخواست اخذ روادید پر و مدارک شناسایی و گواهینامه‌های تمکن مالی، سلامت، مدرک زبان وغیره را ضمیمه پرونده کنید.
 • یک حساب بانکی آنلاین ایجاد کنید تا بتوانید هزینه درخواست اخذ روادید را پرداخت نمایید.
 • پس از تایید توسط سفارت، ممکن است این دولت با توجه به نوع ویزا مدارک بیش‌تری از شما بخواهد و همچنین یک زمان مصاحبه برایتان قرار دهد. دقت داشته باشید که در این مرحله از روند اخذ روادید شما باید برای درخواست پاسپورت نیز اقدام نمایید.

هزینه اخذ ویزا

در بحث تعیین میزان هزینه برای اخذ ویزای کانادا باید گفت این هزینه متناسب با نوع ویزا و تعداد افراد متفاوت است. در این روند شما باید یک سری هزینه‌های دولتی مانند هزینه انگشت نگاری، بررسی پرونده وغیره و تعدادی هزینه‌های جانبی را پرداخت نمایید. برای مثال هزینه ویزای توریستی حدود 185 دلار کانادا است. این هزینه برای یک سری از خدمات اخذ روادید می‌باشد.

سفارت کانادا

متاسفانه در حال حاضر کانادا در ایران سفارتخانه‌ای ندارد و روابط دیپلماتیک بین این دو کشور در حالت تعلیق است؛ با توجه به این موضوع چنانچه متقاضی دریافت روادید کانادا هستید باید با مراجعه به یکی از کارگزاری‌های رسمی این کشور برای درخواست اخذ ویزا اقدام نمایید. به یاد داشته باشید برای دریافت ویزای کانادا نیازمند واچر هتل و بلیط رفت و برگشت کانادا هستید. پس هم‌اکنون برای خرید بلیط هواپیما کانادا به سایت پیک خورشید مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

5 1 رای
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا