انواع قطارهای رجا

در سالیان گذشته با توجه به افزایش جمعیت و تغییر سبک زندگی مردم تحولی عظیم در استفاده از قطارها شکل گرفت و آنها علاوه بر باربری به مسافربری نیز تبدیل شدند. قطارها مخصوصا برای سفرهای طولانی علاوه بر اقتصادی بودن و راحتی سفر، امنیت را برای مسافران به ارمغان می‌آورند. آژانس پیک خورشید یک نام آشنا برای دوستداران گشت و گذار است. با انتخاب یک آژانس مناسب در کنار قطار مناسب سفری لذت بخش خواهید داشت. در ادامه مقاله به معرفی قطارهای شرکت حمل و نقل ریلی رجا می‌پردازیم.

قطار پلور سبز رجا

قطار پلور سبز جزء قطارهای چهار ستاره و ارزان رجا است. این قطار دارای فضای زیبا و مناسبی است و می‌تواند خاطرات زیبایی را برای شما به یادگار بگذارد. این قطار یکی از مشهورترین قطارهای رجا در مسیر شیراز می‌باشد. واگن‌های این قطار دارای 10 کوپه 4 نفره، 2 دستگاه سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی در ابتدا و انتهای واگن، یک کوپه مهمانداری و یک رستوران است.

لازم به ذکر است که برای استفاده از رستوران هزینه جدایی باید پرداخت کنید. همچنین در صورت انتخاب قطار پلور سبز به سرویس خواب، پک بهداشتی، سیستم صوتی و تصویری، کتابخانه، رستوران، سیستم تهویه مطبوع، ویلچر و غیره دسترسی خواهید داشت. قطارپلور سبز در محورهای شیراز ـ مشهد، تهران ـ شیراز، تهران ـ اهواز و تهران ـ مشهد حرکت می‌کند.

قطار لوکس رجا

از دیگر قطارهای رجا می‌توان به قطارهای لوکس زندگی اشاره کرد. این قطار دارای دو نوع واگن است که از لحاظ تعداد کوپه و فضا باهم تفاوت دارند. واگن‌های آلمان غربی دارای 8 کوپه 4 تخته هستند که در مجموع 32 نفر ظرفیت دارند و واگن‌های آلمان شرقی دارای 9 کوپه 4 تخته هستند که در مجموع 36 نفر ظرفیت دارند. قیمت این دو نوع واگن تفاوت چشمگیری ندارند. قطار لوکس رجا در محورهای قزوین ـ مشهد، زنجان ـ مشهد، تهران ـ مراغه، قم ـ مشهد، سمنان ـ مشهد و مسیر بین‌المللی ترکیه و سوریه حرکت می‌کند.

قطار سیمرغ رجا

از دیگر قطارهای چهارستاره رجا می‌توان به سیمرغ اشاره کرد. این قطار متعلق به آلمان شرقی بوده و پس از بازسازی در ایران مورد استفاده قرار گرفته است. واگن‌های این قطار دارای 8 کوپه 4 تخته است. در صورت انتخاب قطار سیمرغ رجا به دو دستگاه سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی در ابتدا و انتهای واگن، سیستم صوتی و تصویری، تهویه مطبوع، کتابخانه، ویلچر، پک بهداشتی و غیره دسترسی خواهید داشت.

یکی از امکانات جالب توجه این قطار وجود کنسول بازی است. شما می‌توانید ساعاتی از سفر را با عزیزانتان بازی کنید و لحظاتی به یادماندنی را برای خود و همراهانتان رقم بزنید. البته لازم است بدانید که برای استفاده از رستوران، کتابخانه و کنسول بازی باید هزینه‌ای مازاد بر بلیط قطار بپردازید. همچنین در هر کوپه آیفونی وجود دارد که با آن می‌توانید مهماندار را احضار کنید. قطار سیمرغ رجا در محورهای تهران ـ مشهد حرکت می‌کند.

قطار سبز رجا

قطار سبز نیز جزء قطارهای چهار ستاره‌ای است که متعلق به اتریش بوده و پس از بازسازی در ایران مورد استفاده قرار گرفته است. واگن‌های این قطار بسیار لوکس بوده و دارای 8 کوپه 4 تخته می‌باشد. در صورت انتخاب قطار سبز رجا از طریق آژانس پیک خورشید به دو دستگاه سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی در ابتدا و انتهای واگن، سیستم صوتی و تصویری، تهویه مطبوع، کتابخانه، ویلچر، پک بهداشتی، پزشک مجرب، رستوران و غیره دسترسی خواهید داشت.

همچنین این قطار دارای شیشه‌های دوجداره است که سبب می‌شود تا کمترین صدا از بیرون به داخل کوپه و واگن وارد شود. قطار سبز رجا در محورهای تهران ـ تبریز، تهران ـ مشهد حرکت می‌کند.

قطار سبز ویژه رجا

از جمله قطارهای کلاس ویژه رجا می‌توان به قطار سبز اشاره نمود. این قطار جزء لوکس‌ترین قطارهای شرکت ریلی رجا است. طراحی زیبا و منحصربه فرد داخل قطار باعث شده تا گردشگران زیادی برای سفر این قطار را انتخاب کنند. مهمانداران این قطار دوره‌های پیشرفته شرکت ماربین را گذرانده‌اند تا با بالاترین سطح کیفیت و دانش به مسافران عزیز خدمت کنند. به طور کلی کیفیت امکانات و خدمات قطار سبز ویژه نسبت به قطار سبز بیشتر است.

قطار طوس رجا

قطار طوس نیز همانند قطار سیمرغ متعلق به آلمان شرقی بوده است. ساخت این قطار با واگن‌های محکم آلمانی سبب شده تا قطار طوس تا حد زیادی در برابر حوادث بیرونی ایمن باشد. ظرفیت این قطار 36 نفر می‌باشد. به طوریکه در هر واگن 9 کوپه 4 تخته وجود دارد.

در صورت انتخاب قطار طوس رجا  به دو دستگاه سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی در ابتدا و انتهای واگن، سیستم صوتی و تصویری، تهویه مطبوع، پک بهداشتی، رستوران و غیره دسترسی خواهید داشت. همچنین رستوران این قطار  غذای کنسروی در اختیار مسافران قرار می‌دهد که هزینه آن با بهای بلیط قطار حساب می‌شود و هزینه جدایی ندارد. قطار طوس رجا در محورهای تهران ـ تبریز، تهران ـ مشهد، تهران ـ آنکارا حرکت می‌کند.

قطار پردیس رجا

پردیس رجا جزء قطارهای سریع اتوبوسی است. این قطار با حداکثر سرعت 160 کیلومتر بر ساعت مسیر تهران به مشهد را در عرض 8 ساعت می‌رود. قطارهای اتوبوسی صندلی‌هایی مشابه هواپیما دارند که برخلاف تصور عموم سفر با آنها بسیار راحت است.

در سقف این قطار سیستم سرمایشی و گرمایشی تعبیه شده است. همچنین با قطار پردیس رجا به سیستم صوتی و تصویری، سرویس بهداشتی، پذیرایی رایگان، نوشیدنی‌های سرد و گرم دسترسی خواهید داشت. شما می‌توانید با استفاده از هدفون برنامه‌های محبوبتان را در طول سفر تماشا کنید. قطار پردیس رجا در محورهای تهران ـ مشهد، تهران ـ قم، تهران ـ میانه، تهران ـ یزد، تهران ـ زنجان حرکت می‌کند.
قطار خلیج فارس رجا

قطار خلیج فارس که با نام قطار صبا نیز شناخته می‌شود، متعلق به آلمان شرقی بوده و در هر واگن 11 کوپه 4 تخته دارد. ظرفیت این قطار 44 نفره می‌باشد و دارای امکاناتی همچون سرویس بهداشتی، پک بهداشتی، شیشه دو جداره، سیستم صوتی و تصویری، سیستم تهویه مطبوع، کوپه مهمانداری و غیره است. قطار خلیج فارس رجا در مسیرهای ملایر ـ اراک ـ مشهد حرکت می‌کند.
قطار ریل ‌باس ارم رجا

قطارهای ریل باس با نام‌های قطار ارم یا گردشگری شناخته می‌شوند و از جمله قطارهای اتوبوسی به شمار می‌آیند. به طور معمول این قطارها سریع بوده و برای مسافت‌های کوتاه مناسب هستند. سرعت این قطار 120 کیلومتر بر ساعت بوده و میتواند در مدت زمان کمی شما را به مقصد برساند.

طراحی فضای داخلی این قطار به سبک مدرن بوده و دستگیره‌هایی مخصوص رفت و آمد بر روی صندلی‌های داخل سالن کار گذاشته شده است. این قطار دارای امکاناتی همچون نور پردازی، کپسول آتش نشانی، سیستم صوتی پخش داخلی قطار، سیستم سرمایشی و گرمایشی، تهویه مطبوع، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی می‌باشد.

قطار گردشگری ریل باس در مسیرهای مشهد ـ سرخس، خرمشهر ـ اهواز، اندیمشک ـ اهواز، گرگان ـ پل سفید، تهران ـ جمکران، تهران ـ قم، تهران ـ پیشوا، تبریز ـ تربیت معلم، کارون ـ سربندر، کارون بندر ماهشهر، تهران ـ شهر پرند، تهران ـ سمنان حرکت می‌کند.

قطارهای جدید رجا

قطارهای جدید رجا لوکس، اتوبوسی و دارای ظرفیت 108 نفری هستند.. این قطار ساخت چین بوده و دارای دو طبقه است که در هر واگن دارای سه بخش مجزا است. بخش همکف و آخر برای استقرار مسافران و بخش میانی برای اتاق ماموران قطار، انبار وسایل، تجهیزات برق قطار و سرویس بهداشتی می‌باشد. بدنه‌های این قطارها دو جداره بوده و به همین دلیل عایق مناسبی برای سیستم صوتی و حرارتی است. با وجود سیستم صوتی و تصویری در قطار می‌توانید موسیقی موردعلاقه‌تان را گوش کنید. مسیر قطار دوطبقه‌ی جدید رجا به سمت تهران ـ یزد، شاهرود ـ مشهد، تهران ـ شاهرود، تهران ـ مشهد است.

قطار دلیجان رجا

قطار دلیجان رجا به نام واگن‌های فرانسوی شناخته می‌شود. هر واگن این قطار دارای  11 کوپه 4 نفره است. هرکوپه دارای امکاناتی همچون سرویس بهداشتی، شیشه‌های دو جداره، سیستم صوتی و تصویری، تهویه مطبوع و غیره می‌باشد. وجود شیشه‌ها و بدنه دوجداره باعث شده تا سر و صدای خارج از واگن به داخل نیاید. همچنین عایق حرارتی مناسبی را ایجاد کرده است. مسیر حرکت قطار دلیجان رجا به سمت ساری ـ مشهد، تهران ـ مشهد می‌باشد.

قطار درجه‌ دو رجا

قطارهای درجه دو رجا ساخت آلمان هستند و ظرفیتی حدود 66 نفر دارند. هر واگن این قطار دارای 11 کوپه 6 نفره است. قطار درجه دو رجا برخلاف سایر قطارهایی که تا اینجای مقاله بررسی کردیم، تهویه مناسبی ندارد.  البته وجود پنجره‌های کشویی شاید مقداری از این مشکل بزرگ بکاهد. این قطارها به طور معمول در محورهای تهران ـ نیشابور ـ تربت حیدریه، تهران ـ خواف، تبریز – مشهد، تهران ـ مراغه حرکت می‌کنند.

قطار اتوبوسی جدید رجا

قطارهای اتوبوسی جدید رجا دارای 10 واگن هستند. ظرفیت این واگن‌ها به صورت 24، 60، 66 و 70 نفره می‌باشد. همچنین در قطارهای اتوبوسی دو رستوران وجود دارد. به طوریکه بعد از هر 5 واگن یک رستوران قرارگرفته است. درهای این قطار به صورت نیوماتیکس باز و بسته می‌شوند. همچنین مجهز به سیستم تهویه و صوتی و تصویری برای استفاده مسافران از فیلم و موسیقی می‌باشد. مسیر حرکت قطار اتوبوسی جدید رجا به سمت تهران ـ میانه، تهران ـ مشهد است.

قطار سهند رجا:

واگن‌های قطار سهند ساخت اسپانیا است. هر واگن دارای 8 کوپه 4 نفره، دو دستگاه سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی در ابتدا و انتهای واگن و یک کوپه مهمانداری است. در هر کوپه سرویس خواب، سیستم صوتی و تصویری ، شیشه‌های دو جداره، پریز برق و غیره وجود دارد. قطار سهند از محور تهران – تبریز می‌گذرد.

قطار پارسی رجا:

واگن‌های قطار پارسی رجا دارای 10 کوپه 6 نفره درجه دو است. به طور معمول کوپه‌های 6 تخته نسبت به 4 تخته مقرون به صرفه هستند. در هر کوپه دو سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، سیستم صوتی و تصویری، پریز برق، سرویس خواب، ویلچر، پک بهداشتی، پک کمک‌های اولیه و غیره وجود دارد. این قطار رستوران نیز دارد اما هزینه آن مازاد بر هزینه بلیط است. قطارهای پارسی رجا از محورهای قم – مشهد، تهران – اهواز، اهواز – مشهد، کرج – مشهد، کاشان – مشهد ، ساری – مشهد می‌گذرند.

 کلام پایانی

در این مقاله سعی نمودیم تا انواع قطارهای شرکت ریلی رجا را به شما معرفی کنیم. شرکت حمل و نقل ریلی رجا با فراهم نمودن بالاترین سطح امکانات توانسته در مدت زمان کوتاهی اعتماد مردم را به خود جلب کند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت رسمی آژانس پیک خورشید انواع قطارهای رجا را مقایسه کرده و سفری مقرون به صرفه و آسوده داشته باشید. هدف ما در آژانس پیک خورشید لبخند رضایت شماست. از همراهی شما متشکریم.