قطار سریع السیر

قطارهای سریع السیر

آیا برای رسیدن به مقصد عجله دارید ولی هزینه بلیط هواپیما را ندارید؟ شرکت‌های حمل و نقل ریلی هر روزه تلاش می‌کنند تا با افزایش سطح خدمات مشتریان خود را راضی نگه دارند. در این میان قطارهایی وجود دارند که شما را سریع‌تر به مقصد می‌رسانند. به نظر شما علت سریع‌تر به مقصد رسیدن قطارهای سریع السیر چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به دو علت این قطارها سریع‌تر به مقصد می‌رسند؛ اولین علت به پرسرعت بودن قطار برمی‌گردد و دومین علت نیز این است که سایر قطارها در ایستگاه‌های مختلفی توقف می‌کنند اما قطارهای سریع السیر با حذف توقف در مسیرهای بین راهی در زمان صرفه جویی کرده است. به طوریکه که این قطار از مبدا حرکت می‌کند و ایستگاه بعدی توقفش شهر مقصد است. برخلاف تصور عموم در خصوص گران‌تر بودن بلیط قطارهای سریع السیر به دلیل سرعت بالا، این بلیط‌ها در اکثر اوقات حتی ارزان‌تر از سایر بلیط‌های قطار هستند.

این قطارها به علت سرعت زیاد به صورت کوپه‌ای نیستند. بلکه در دسته قطارهای اتوبوسی یا سالنی قرار می‌گیرند. قطارهای اتوبوسی امکانات لازم برای داشتن سفری آسوده را دارند اما دقت کنید نمی‌توانید انتظار امکانات موجود در یک کوپه را از قطارهای سالنی تندرو داشته باشید. برخی از امکانات قطارهای سریع السیر به شرح زیر هستند:

 • شیشه‌های دوجداره عایق صدا و حرارت
 • سیستم صوتی و تصویری
 • سرویس بهداشتی
 • سیستم تهویه مطبوع
 • سیستم گرمایش و سرمایش
 • پذیرایی با غذای سرد
 • پذیرایی با میان وعده

در حال حاضر تنها قطار سریع السیر موجود در کشور، قطار پردیس است. این قطار در دسته قطارهای 4 ستاره اتوبوسی شرکت حمل و نقل رجا قرار می‌گیرد. این قطار از جمله قطارهای خودکششی شرکت رجا است. اصطلاح خودکششی برای قطار به این معناست که هر واگن با نیرو محرکه جدایی حرکت می‌کند و در واقع تمام فشار روی واگن جلویی قطار نیست. چراکه به تنهایی واگن‌های دیگر را حمل نمی‌کند. سرعت این قطار به 160 کیلومتر بر ساعت می‌رسد و همین موضوع سبب شده تا انتخاب مناسبی برای سفر در مدت کوتاه باشد. فرض کنید یک قطار معمولی مسیر تهران مشهد را 12 ساعت طی می‌کند، حال اگر این مسیر را با قطار پردیس بروید در مدت 8 ساعت به مقصد می‌رسید.

قطار سالنی پردیس اگرچه کوپه ندارد اما دارای امکاناتی است که نمی‌گذارد تا رسیدن به مقصد اذیت شوید. برخی از امکانات این قطار عبارت‌ است از:

 • واگن‌های عایق به صدا، گرد و غبار و باران
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • سیستم صوتی و تصویری
 • سرویس بهداشتی
 • استفاده از صندلی‌های هواپیما برای حفظ آرامش مسافران
 • میز پذیرایی

قطار سریع السیر پردیس در تمامی خطوط ریلی ایران فعالیت می‌کند. پس معرفی مسیرهای پرتردد و پر طرفدار دلیلی بر حرکت نکردن در سایر مسیرهای کشور نمی‌باشد. در رده اول مسیرهای پر طرفدار و پرتردد، محور تهران مشهد قرار گرفته است. مسیر مشهد شاهرود یکی دیگر از مسیرهای پرتردد قطار پردیس می‌باشد. به دلیل نزدیکی شاهرود به مشهد هرساله دانشجویان زیادی در این مسیر رفت و آمد می‌کنند. وجود قطارهای تندرو سبب می‌شود تا دانشجویان با خیال آسوده در زمان مقرر به دانشگاه برسند. از دیگر مسیرهای پرتردد کشور می‌توان به مشهد جوین و مشهد نقاب اشاره کرد.

دو راه برای خرید بلیط قطار تندرو وجود دارد. اولین راه مراجعه حضوری به آژانس پیک خورشید واقع در اهواز است. اما دومین راه، خرید آنلاین می‌باشد که روشی آسان‌تر است. چراکه در هرکجای کشور باشید می‌توانید اقدام به خرید بلیط خود نمایید.

برای خرید اینترنتی بلیط قطار سریع السیر، ابتدا به صفحه اصلی مراجعه کرده و اطلاعات موجود در کادر مشخص شده را وارد نمایید و سپس گزینه جستجو را بزنید. در صورتی که نیاز به آموزش خرید بلیط قطار دارید به مقاله راهنمای خرید بلیط قطار مراجعه کنید. برای مطالعه مقاله کلیک کنید.

امروزه قطارهای تندرو زیادی در محورهای ریلی ایران در حال فعالیت هستند. یکی از این قطارهای تندرو، قطار ماهان است. گرچه ماهان یک قطار اتوبوسی تندرو است اما با این حال سرعتش به اندازه پردیس نیست و در حال حاضر تنها قطار سریع السیر کشور قطار پردیس می‌باشد. قیمت بلیط قطار پردیس معمولا زیاد نیست اما در زمان‌های مختلف ممکن است، شاهد تفاوت قیمت این بلیط باشید.

علت این تفاوت قیمت مناسبت‌های خاص مثل ولادت‌ها، شهادت‌ها و یا ساعت حرکت قطار می‌باشد. قطارهای سریع السیر به صورت سالنی هستند و تاکنون قطار سریع السیر کوپه‌ای در ایران وجود نداشته است. امیدواریم برای رفاه حال شما عزیزان و با پیشرفت در حوزه حمل و نقل ریلی قطارهای کوپه‌ای سریع السیر وارد خطوط ریلی کشور شوند تا بتوانید با رزرو یک کوپه تا رسیدن به مقصد با خیال آسوده استراحت کنید. ما در پیک خورشید نوید روزی سرشار از آرامش را برای شما داریم. از همراهی شما متشکریم.